کلید و پریز هوشمند چیست + کاربرد کلید پریز هوشمند در ساختمان

 برق کشی ساختمان های مسکونی و ادارای خود دارای بخش های مختلفی است و به منظور برق کشی صحیح به تجهیزات و ابزارهای زیادی نیاز دارید. از جمله این تجهیزات می توان به کلید و پریز برق اشاره کرد، که استفاده بسیار زیادی دارند. در گذشته کلید و پریز دارای یک نوع و کاربرد بوده و تنها تفاوت موجود، تفاوت بین طرح و رنگ انواع کلید و پریز بوده است. اما امروزه پیشرفت های علمی در زمینه تجهیزات برق و کلید و پریز هم موثر بوده و شاهد نسل جدیدی از کلید و پریزها هستیم که از آنها تحت عنوان کلید و پریز هوشمند یاد می کنند. تکنولوژی استفاده شده در این نوع از کلید و پریزها به هدف رفاه و آسایش بیشتر و همچنین افزایش کاربرد کلید و پریز است. کلید و پریزهای هوشمند را می توان از جمله تجهیزات متکی بر اینترنت اشیا دانست و در مقایسه با نسل قبلی کلید و پریز مزایا و کاربرد بیشتری دارند.

در این مقاله قصد داریم تا به این سوال که کلید و پریز هوشمند چیست؟ و انواع کلید پریز هوشمند پاسخ بدهیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با ما همراه باشید.

 کلید و پریز هوشمند

کلید و پریز هوشمند:

هوشمند سازی بخش مهمی از زندگی امروزه شده است. استفاده از تکنولوژی هوشمند در مکان های مختلف از جمله خانه های مسکونی رواج پیدا کرده و استفاده از این تکنولوژی خانه های مسکونی را به خانه هایی هوشمند تبدیل کرده است. خانه هایی که در مقایسه به دیگر خانه های مسکونی تفاوت بسیار زیادی داشته و کارایی آنها هم بیشتر است و رفاه بیشتری را برای اهالی خانه فراهم می کند. برای هوشمند سازی به تجهیزات زیادی نیاز است که یکی از این تجهیزات، کلید و پریز هوشمند است. کلید و پریزهای هوشمند دارای یک رابط یا بستری مشابه به آن هستند و از این طریق به راحتی می توان میزان روشنایی محیط را به صورت هوشمند کنترل و همچنین تنظیم کرد. در خانه-های هوشمند بستری که به عنوان رابط عمل می کند با استفاده از سخت افزارهای خاص به تمامی قسمت های خانه از جمله برق کشی آن متصل می شود.

کلید و پریر هوشمند با توجه به ظاهر زیبا و کارایی بیشتر و همچنین استفاده آسان توانسته اند، جایگاه ویژه ای در بازار مصرف پیدا کنند.پیشنهاد می‌شود اگر میخواهید درباره ی مقاومت الکتریکی اطلاعات کسب کنید، مقاله دیگر ما درباره مقاومت الکتریکی چیست را بخوانید.


کاربرد کلید و پریز هوشمند:

کاربرد کلید و پریز هوشمند کنترل روشنایی محیط است. کنترل کردن و به طور کلی کار کردن با کلید و پریز هوشمند بسیار آسان است و به این منظور تنها به تلفن همراهتان نیاز دارید. تجهیزات هوشمند به راحتی با استفاده از اپلیکیشن مخصوصی که قابلیت نصب در تلفن همراه را دارد، کنترل می شوند. شما در هر جایی از دنیا باشید با اتصال به اینترنت می توانید تجهیزات هوشمند درون خانه خود را کنترل کنید، این مورد سبب افزایش کاربرد کلید و پریز هوشمند شده است. تمامی امکانات فراهم شده توسط تجهیزات هوشمند با استفاده از مدار فرمان و قدرت اتفاق می افتد. پریزهای هوشمند به نحوی طراحی شده اند که دارای قابلیتی هستند که بدون اینکه دو شاخه را از پریز جدا کنید، بتواند جریان برقی که به دو شاخه مورد نظر وارد می شود را قطع کنند. در ادامه به چند مورد از کاربردهای دیگر کلید و پریز هوشمند اشاره می کنیم.

با استفاده از این تجهیزات بسیاری از وسایل برقی نظیر پنکه و.. را می توانید کنترل کنید. دیگر برای روشن و خاموش کردن پنکه نیاز به حضور فیزیکی شما در خانه نیست و با استفاده از کلید هوشمند می توانید آن را کنترل کنید. از این طریق امکان کنترل صدای اسپیکرهای هوشمند هم برای شما فراهم می شود. با استفاده از کلید هوشمند به راحتی می توانید روشنایی محیط را کنترل کرده و لامپ های خانه را روشن یا خاموش کنید.پیشنهاد میشود اگر درباره طرز کار کلید حرارتی چگونه است به دنبال مطلب میگردید به مقاله کلید حرارتی چیست ما مراجعه نمایید.

انواع کلید پریز هوشمند

انواع کلید هوشمند:

برای دانستن پاسخ این سوال که کلید و پریز هوشمند چیست؟ بهتر است با انواع کلید پریز هوشمند و کاربرد هر یک از آنها نیز بیشتر آشنا شوید.

 • مدل خازنی: کلید هوشمند که در دسته بندی مدل خازنی قرار می گیرند در ساختار خود به منظور عملکرد بهتر دارای یک الکترود و شی نارسانا مثل پلاستیک، چوب یا شیشه هستند. مهم ترین ویژگی که بر اساس آن می توان این مدل از انواع کلید هوشمند را از دیگر انواع آن تشخیص داد، این است که در این مدل هنگام لمس کردن صفحه، حرکت کردن یک مایع ژله مانند را زیر انگشت خود حس می کنید. در کلیدهای هوشمند خازنی هر بار خاموش و روشن کردن سبب کاهش و افزایش ظرفیت خازن می شود و در نتیجه این نوسانات امکان قطع و وصل یک وسیله فراهم می گردد.
 • کلیدهای مقاومتی: نوع دیگر کلیدهای هوشمند، کلیدهای مقاومتی هستند که در این مدل از کلیدهای هوشمند از دو الکترود استفاده شده است، که این دو الکترود به یکدیگر متصل هستند. با برقرای اتصال این دو الکترود با یکدیگر میزان مقامت کاهش پیدا کرده و در نتیجه آن عملکرد کلید اتفاق می افتد.
 • کلیدهای پیزو الکتریکی: در این مدل از کلیدهای هوشمند، بخشی از جنس سرامیک پیزو الکتریکی در قسمت پشت سطح صاف کلید قرار می گیرد.کلیدهای هوشمند از نظر نوع نصب هم دارای تقسیم بندی بوده و بر آن اساس به دو نوع سیمی و بی سیم تقسیم می شوند.
 • کلید هوشمند سیمی: نصب کلید هوشمند سیمی بیشتر به افرادی توصیه می شود که مستاجر نیستند و به بیانی بهتر منزل مسکونی برای خودشان است، زیرا در این صورت دیگر نیاز به جابجایی کلید و پریز نیست. سیم مورد استفاده برای نصب هم بیشتر بستگی به نوع کلید استفاده شده دارد. در برخی موارد حتی ممکن است نیاز به استفاده از سیم خنثی هم باشد.
 • پیشنهاد میشود اگر میخواهید با کاربرد کلید محافظ، انواع کلید محافظ جان و به طور کلی اینکه کلید محافظ جان چیست؟ بیشتر آشنا شوید.به مقاله مربوطه مراجعه نمایید.

 • کلید هوشمند بدون سیم: استفاده از این نوع کلید رواج زیادی داشته و نصب این نوع دردسرهای سیم کشی و نصب با سیم را ندارد. به بیانی بهتر نصب آسان تری دارد. استفاده نکردن از سیم برای نصب کلید هوشمند خود دارای مزایای است، از جمله اینکه در برخی موارد سیم برق استفاده شده برای کلید هوشمند ممکن است سبب ایجاد نویز بر روی سیم تلفن شود. در صورت نصب بی سیم دیگر چنین مشکلی بروز نمی کند.
 • کلید هوشمند دیمری: استفاده از این نوع تجهیزات هوشمند بیشتر به افرادی توصیه می شود که بر روی میزان نور محیط خود حساس هستند و تمایل دارند که میزان نور خانه متناسب با شرایط محیط باشد. برای این نوع از کلید و پریز هوشمند قابلیت استفاده از لامپ دیم هم وجود دارد.

  دیود ها به عنوان وسیله ای شناخته می شوند که یک سو کننده جریان در مدار بوده اگر میخواهید درباره دیود زنر چیست بیشتر بدانید به مقاله مربوطه مراجعه نمایید.

کاربرد کلید و پریز هوشمند

انواع پریز هوشمند:

 • پریز هوشمند سیم کارتی: همانگونه از نام این مدل پریز هوشمند مشخص است، دارای یک سیمکارت معمولی می باشد. برای استفاده از این مدل تنها کافی است که شماره تلفن همراه اشخاصی که مجاز به تغییر وضعیت کلید و پریز هوشمند مورد نظر هستند را وارد کنید. به این ترتیب اعمال تغییرات را تنها به چند نفر مشخص محدود کنید.
 • پریزهای هوشمند وای فای: برای استفاده از این مدل پریز هوشمند به گوشی هوشمند و اینترنت نیاز دارید تا با استفاده از آن بتوانید در موارد لزوم پریزهای خانه خود را از مدار خارج کرده تا به این ترتیب برق آنها قطع شود.
 • پریز هوشمند ON-PLUG: از این مدل پریز هوشمند بیشتر در مورد مشخص کردن وضعیت قطعی برق برای دستگاه هایی که به پریز متصل هستند استفاده می شود. علاوه بر مورد توضیح داده شده پریزهای هوشمند این مدل دارای قابلیتی هستند که میزان و سطح انرژی که توسط دستگاه مورد نظر مصرف می شود را هم نشان می دهد.

 تست تابلو برق چگونه است اگر میخواهید بیشتر بدانید میتوانید به مقاله تست تابلو برق مراجعه نمایید.

کاربرد و انواع کلید و پریز هوشمند

در پایان :

به عنوان سخن پایانی باید گفت در این مقاله به توضیح بیشتر در خصوص اینکه کلید و پریز هوشمند چیست؟ پرداختیم. دانستید که از جمله تجهیزات برقی استفاده شده در سیستم برق کشی خانه های هوشمند محسوب می شوند. کلید و پریز هوشمند دارای قابلیتی هستند که با استفاده از تلفن همراه می توان آنها را کنترل کرد. کنترل و تغییر وضعیت کلید و پریز هوشمند تنها به محیط خانه محدود نمی شود و در هر مکانی باشید با استفاده از تلفن همراه و اینترنت می توانید کلید و پریز و به طور کلی برق خانه خود را کنترل و در صورت نیاز قطع کنید. 

 

گروه صنعتی ایران ونوس

© www.venusgroup.ir