کلید حرارتی چیست + طرز کار کلید حرارتی چگونه است

 امروزه جریان برق جایگاه بسیار ویژه ای را در زندگی روزمره ما پیدا کرده و انجام بسیاری از کار ها به وجود برق نیاز دارد. بسیاری از وسایل موجود در خانه ها که برای رفع نیاز های روزمره به آن ها نیاز داریم برای کار کردن باید به برق متصل شوند و این به نوعی استفاده مستقیم ما از برق محسوب می شود. علاوه بر این مقدار زیادی از برق در بخش صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد که این مورد به نوعی استفاده غیر مستقیم افراد از برق است. موارد توضیح داده شده به درستی نشان دهنده کاربرد بسیار زیاد برق برای بسیاری از لوازم و وسایل است. همانگونه که می دانید هر یک از وسایل برقی خانگی و صنعتی به میزان مشخصی از جریان برق نیاز دارند و پایین و بالا شدن میزان جریان برق می تواند تأثیرات مخربی بر روی موتور وسیله برقی مورد نظر داشته باشد.

در هنگام استفاده از وسایل برقی به قطعاتی نیاز است تا بتوانند محدوده تغییرات جریان رخ داده را بررسی کرده و در صورت نیاز به هدف محافظت از وسیله برقی مورد نظر بتواند جریان برق را قطع کند. قطعه ای که چنین کاربردی دارد کلید حرارتی نامیده می شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا بدانید کلید حرارتی چیست؟ و اطلاعات بیشتری در خصوص انواع کلید حرارتی، مزایا کلید حرارتی و معایب کلید حرارتی کسب کنید.

کار کلید حرارتی چیست

کلید حرارتی چیست؟


کلید حرارتی را می توان در دسته بندی قطعات محافظتی قرار داد. کلید حرارتی خود از قطعات دیگری نظیر فیوز مینیاتوری، کلید و بی متال تشکیل شده است. کلید حرارتی از موتور وسیله برقی مورد نظر در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه محافظت می کند. به همین دلیل است که از کلید حرارتی به عنوان یک قطعه حفاظتی یاد می شود. این قطعه دارای قابلیتی است که در صورت افزایش جریان یا به اصطلاحی بهتر اضافه بار بتواند الکترو موتور را از منبع ورودی آن جدا کند. از کلید حرارتی تحت عنوان MPCB نیز یاد می شود که کلمه لاتین آن به معنای مدار قطع کن حافظت کننده از موتور است. از جمله کاربرد های کلید حرارتی می توان به قابلیت قطع زیر بار، روشن و خاموش کردن موتور، نقش ایمنی و حفاظت از موتور وسایل برقی و. . اشاره کرد. کلید های حرارتی به همراه تجهیزات جانبی می توانند برای استفاده در مدار فرمان نصب شوند.

دیود ها به عنوان وسیله ای شناخته می شوند که یک سو کننده جریان در مدار بوده اگر میخواهید درباره دیود زنر چیست بیشتر بدانید به مقاله مربوطه مراجعه نمایید.

کلید حرارتی مغناطیسی چیست
ساختار کلید حرارتی:


برای دانستن پاسخ این سؤال که کلید حرارتی چیست؟ در این قسمت به توضیح بیشتر در خصوص تجهیزات سازنده کلید حرارتی می پردازیم. کلید حرارتی از دو فلز با جنس های مختلف تشکیل شده است. این دو فلز نا همجنس دارای ضریب انبساط متفاوتی هستند و بر روی یک سطح به طور کامل با یکدیگر جوش خورده اند. در ساخت کلید حرارتی از بی متال استفاده می شود. بی متال یک عنصر دو فلزی است که افزایش حرارت وارد شده به این فلز ها سبب می شود که فلزی که دارای ضریب انبساط کمتر است خم بشود. جالب است بدانید این خم شدن فلز موقتی بوده، به این معنا که فلز بعد از سرد شدن به حالت اولیه خود بازگشته و بی متال شبیه به شکل اولیه خود می شود.

به طور معمول در چنین شرایطی تماس الکتریکی در یک سمت از این تیغه به وجود می اید. اگر دمای جریان عبوری تیغه مورد نظر از میزان مشخصی بالاتر باشد، تیغه ها گرم می شوند و در نتیجه آن انبساط رخ می دهد.به طور کلی کلید حرارتی را می توان یک قطعه ای حساس به دما دانست که بر اساس بی متال ساخته می شود. کلید های حرارتی در صنعت برق هم بسیار کاربرد داشته و در این صنعت کلید های حرارتی به نوعی رله کنترل باز محسوب می شوند که به صورت سری در مدار قرار می گیرند. قرار گرفتن سری در مدار میزان حفاظت از موتور در برابر اضافه بار را افزایش می دهد.

تست تابلو برق چگونه است اگر میخواهید بیشتر بدانید میتوانید به مقاله تست تابلو برق مراجعه نمایید.

انواع کلید حرارتی

نحوه عملکر کلید حرارتی:

عبور جریان الکتریکی از کلید حرارتی دمای آن را افزایش می دهد. از طرفی دیگر ویژگی های فلز استفاده شده در ساخت کلید حرارتی سبب می شود تا با افزایش دما از میزان مشخصی هر دو فلز منبسط شوند. دو فلز به کار رفته شده در کلید دارای ضریب انبساط متفاوتی هستند و این تفاوت ضریب انبساط سبب می شود تا با افزایش دما فلزی که ضریب انبساط بیشتری دارد به سمت فلز با ضریب انبساط کمتر خم بشود. این فرایند در نتیجه به صورت مستقیم یا با استفاده از کمک اهرم ها جریان برق را قطع می کند. اگر ساختار یک کلید حرارتی را به دقت بررسی کنید متوجه خواهید شد که دو آهن ربا در قسمت پایین و بالای تیغه ها قرار داده شده است. وجود این آهن ربا ها در ساختار کلید حرارتی سبب می شود تا از بروز جرقه و سوختگی در محل اتصالات جلوگیری شود.

 اگر میخواهید به جواب این سوال برسید که ترانسفورماتور چیست و چگونه کار میکند ، پیشنهاد می‌شود مقاله ما درباره ترانسفورماتور چیست را بخوانید.


کاربرد های کلید حرارتی:

در این قسمت به این سؤال که کار کلید حرارتی چیست؟ پاسخ می دهیم. در این قسمت با ما همراه باشید تا بدانید کار کلید حرارتی چیست.اولین و مهم ترین کاربردی که می توان برای کلید حرارتی توضیح داد، کلید زنی مدارات موتوری است، که از مزایا کلید حرارتی هم محسوب می شود. حفاظت قابل تنظیم شدن برای وجود اضافه بار مغناطیسی و همچنین اضافه بار حرارتی کاربرد دیگر کلید حرارتی محسوب می شود. این تجهیزات از الکترو موتور در برابر خطراتی نظیر خطا های الکتریکی محافظت کرده و به این ترتیب ایمنی را افزایش می دهند. کلید حرارتی با ایجاد تأخیر حرارتی به هنگام روشن شدن موتور از داغ شدن آن در نتیجه اثر اضافه بار جلوگیری می کند.کلید های حرارتی موجود در بازار دارای انواع مختلفی هستند و هر یک از انواع هم ویژگی های خاص خود را دارند.

پیشنهاد میشود اگر میخواهید با کاربرد کلید محافظ، انواع کلید محافظ جان و به طور کلی اینکه کلید محافظ جان چیست؟ بیشتر آشنا شوید.به مقاله مربوطه مراجعه نمایید.

با این وجود برخی از ویژگی ها در کلید حرارتی سبب می شود تا در مقایسه با دیگر انواع بهتر و برتر باشند. به عنوان مثال کلید حرارتی خوب، کلیدی است که دارای قابلیت اضافه کردن تجهیزات جانبی باشد. کلید حرارتی که با کیفیت تولید می شود به جهت تست دارای یک دکمه است و از آن به منظور تست سالم بودن قطعه استفاده می شود. از دیگر خصوصیات یک کلید حرارتی با کیفیت هم می توان به وجود شستی قطع برق 0 و 1 اشاره کرد. علاوه بر موارد گفته شده کلید حرارتی دارای قابلیت تنظیم بازه جریان مجاز است. به این ترتیب این قطعه کلید دواری دارد که با استفاده از آن می توان جریان مناسب و مورد نیاز را تنظیم کرد. در خصوص معایب کلید حرارتی هم باید گفت معایب خاصی برای آن گزارش نشده است.

درباره  اینکه کلید پریز هوشمند چیست به دنبال اطلاعات هستید و میخواهید منزل خود را با این کلید و پریز های هوشمند مجهز کنید مقاله ما را دنبال کنید.

انواع کلید حرارتی

تفاوت کلید حرارتی و بی متال:

کلید حرارتی انواع مختلفی داشته و به منظور شناخت انواع کلید حرارتی در این قسمت به توضیح بیشتر در خصوص مواردی که تفاوت بین کلید حرارتی و بی متال محسوب می شوند، می پردازیم.از کلید حرارتی به منظور قطع و وصل کردن مدار قدرت استفاده می کنند. این در حالی است که بی متال تنها قابلیت قطع کردن مدار را دارا می باشد. در خصوص نحوه عملکرد بی متال لازم به توضیح است که با استفاده از تیغه بسته بی متال که در مسیر بوبین کنتاکتور قرار دارد می توان در صورت بروز هر گونه خطا و مشکل مدار را قطع کرد.کاربرد کلید حرارتی در برابر خطای جریان حرارتی یعنی همان اضافه بار و همچنین در برابر خطای جریان مغناطیسی یعنی اتصال کوتاه است.

اما در مورد بی متال باید گفت که این قطعه تنها در یک حالت و آن هم در برابر خطای جریان حرارتی که به واسطه داغ شدن موتور ایجاد می شود، قادر به انجام واکنش یا به بیانی بهتر عکس العمل است.کلید حرارتی بر روی خود کلید شاسی قطع و وصل دارد، اما بی متال دارای چنین قابلیتی نیست.محل قرار گیری کلید حرارتی به عنوان یک بریکر در ابتدای خط تغذیه و قبل از کنتاکتور است، ولی بی متال بر روی مدار فرمان عمل کرده و بعد از کنتاکتور قرار می گیرد.

اگر درباره لوله گذاری برق ساختمان اطلاعات میخواهید، پیشنهاد می شود درباره لوله گذاری برق ساختمان بخوانید.

کلید حرارتی مغناطیسی چیست:

در پاسخ به این سؤال که کلید حرارتی مغناطیسی چیست؟ باید گفت این نوع کلید نقش خاص خود را داشته و در مدار از سیستم های الکتریکی در برابر جریان بالا محافظت می کند. در این نوع کلید برای هر فاز هسته ی جداگانه در نظر گرفته شده، که به دور هر یک از آن ها چند دور سیم پیچ وجود دارد.

پیشنهاد میشود برای دانستن درباره دیمر و انواع آن به مقاله نوشته شده ما با عنوان دیمر چیست مراجعه نمایید.

معایب کلید حرارتی

در پایان

به عنوان سخن پایانی باید گفت در این مقاله به توضیح بیشتر در این خصوص که کلید حرارتی چیست؟ پرداختیم و پاسخ این سؤال که کلید حرارتی مغناطیسی چیست؟ را دانستید. علاوه بر این دانستید که کلید حرارتی یک قطعه محافظتی محسوب می شود و با استفاده از این قطعه می توان از موتور در برابر خطراتی نظیر اضافه باز و اتصال کوتاه محافظت کرد.

 

گروه صنعتی ایران ونوس

© www.venusgroup.ir