مولتی متر کلمپی چیست؟ انواع و کاربرد آمپر متر کلمپی

مولتی متر کلمپی دستگاهی است که به منظور اندازه گیری شدت جریان الکتریکی عبوری از کابل های حامی جریان مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله در بازار با نام های مختلفی همچون آمپر متر کلمپی یا آمپر متر انبری هم شناخته می شود. به عبارت دیگر مولتی متر کلمپی به منظور اندازه گیری جریان الکتریکی به کار می رود که به عنوان یک وسیله مهم برای مهندسان برق جهت اجرای تست های کاربردی تأسیسات الکتریکی نظیر تست ولتاژ، مقاومت، جریان، دیود، فرکانس و ... محسوب می شود. با توجه به اینکه برای اندازه گیری جریان در حالت برق دار یا گاهی اوقات به منظور اندازه گیری ولتاژ و سایر پارامتر ها از آمپر متر یا مولتی متر کلمپی استفاده می شود، در صورتی که می خواهید با این وسیله کاربردی بیشتر آشنا شوید، در ادامه این مطلب از ونوس با ما همراه باشید تا به شما بگوییم مولتی متر کلمپی چیست؟ چگونه کار می کند و چه کاربرد هایی دارد؟

 

آمپر متر کلمپی چیست

آمپر متر کلمپی چیست و چرا به ابزاری رایج در اندازه گیری تبدیل شده است؟

آمپر متر کلمپی که به آن کلمپ آمپر متر هم گفته می شود، یک دستگاه تست الکتریکی بوده که از ترکیب یک مولتی متر به عنوان پایه دستگاه به همراه یک سنسور اندازه گیری جریان تشکیل شده است. قسمت سنسور اندازه گیری آمپر متر کلمپی به صورت یک گیره است که به دور سیم هادی جریان حلقه می شود و می توان به کمک پراب ها در این دستگاه جریان، ولتاژ و دیگر پارامتر های الکتریکی را اندازه گیری نمود. قسمت گیره اندازه گیری جریان که کلمپ نام دارد، از دو فک لولایی تشکیل شده و به کاربر اجازه می دهد تا فک ها را در اطراف سیم حامل جریان به راحتی ببندد و به این صورت جریان در مدار و سیم بدون اینکه نیازی به قطع مدار باشد، قابل اندازه گیری خواهد بود.


در گذشته برای اندازه گیری جریان یک مدار، لازم بود تا مولتی متر به عنوان یک جریان سنج در مدار به صورت سری قرار گیرد، لذا به کمک این روش نهایتاً تا 20 آمپر قابل اندازه گیری بود، تا اینکه آمپر متر کلمپی طراحی و ساخته شد. در ابتدا آمپر متر های کلمپی به منظور ابزار تست اندازه گیری جریان یک هادی و به صورت یک منظوره تولید شدند، اما به تدریج و با گذر زمان شاهد آن هستیم که در آمپر متر های امروزی قابلیت محاسبه پارامتر های متعدد با دقت بیشتری در اندازه گیری انجام می شود و حتی برخی از پارامتر های تخصصی از جمله انواع توان ها، هارمونیک ها و تست ارت به وسیله کلمپ متر ها قابل اندازه گیری هستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نکات رایزر برق و انواع رایزر برق ساختمان با به لینک مورد نظر مراجعه نمایید.


آمپر متر های کلمپی امروزه به دو دلیل به ابزاری رایج در اندازه گیری ها تبدیل شده اند:

 

 •  داشتن ایمنی؛ با استفاده از این دستگاه دیگر نیازی به استفاده از روش های قدیمی اندازه گیری جریان و ایجاد برش در سیم ها یا قرار دادن جریان سنج نیست و به راحتی می توان بدون تماس با یک هادی مقدار جریان آن را اندازه گیری نمود.
 •  سهولت در کار؛ در هنگام اندازه گیری انواع پارامتر ها توسط این دستگاه دیگر لازم نیست جریان در مدار قطع شود؛ لذا با سرعت و به راحتی می توان جریان یک هادی را اندازه گیری نمود.
 • علاوه بر این آمپر متر های کلمپی برای اندازه گیری جریان های بالا بسیار مناسب هستند؛ چراکه مولتی متر ها نمی توانند حداکثر تا جریان 20 آمپر را تا بیش از 30 ثانیه اندازه گیری کنند، اما در کلمپ آمپر متر ها می توان اندازه گیری جریان تا 1000 آمپر و همچنین در آمپر متر های فلکسی تا 3000 آمپر را هم افزایش داد. از طرف دیگر با استفاده از یک میلی آمپر متر کلمپی می توان مقدار جریان را در رنج 0 تا 25 میلی آمپر یا 0 تا 10 آمپر با دقت بالا اندازه گیری نمود.

پیشنهاد میشود با مطلب ما همراه باشید تا به شما بگوییم اینورتر چیست؟ چه کاربردی دارد و استفاده از آن چه مزایایی را برای شما به ارمغان می آورد؟

 

 

کاربرد مولتی متر کلمپی

 

در حال حاضر 3 مدل آمپر متر کلمپی در بازار وجود دارد:

 •  آمپر متر های کلمپی ترانسفورماتوری برای اندازه گیری جریان متناوب.
 •  آمپر متر های کلمپی اثر هال برای اندازه گیری جریان AC و DC.
 •  آمپر متر های کلمپی فلکسی برای اندازه گیری جریان های بالا و محیط های باریک که از کویل روگوفسکی استفاده می کنند.

اگر درباره لوله گذاری برق ساختمان اطلاعات میخواهید، پیشنهاد می شود درباره لوله گذاری برق ساختمان بخوانید.

مولتی متر کلمپی چیست

 

مولتی متر کلمپی چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

مولتی متر های کلمپی دارای انواع سر های مختلف هستند که با کلمپ شدن به دور یک هادی الکتریکی می توانند جریان عبوری از هادی را اندازه گیری کنند. مولتی متر به عنوان یک ابزار اندازه گیری ولتاژ با توانایی اندازه گیری جریان در نظر گرفته می شود و کلمپ متر دارای یک ابزار تخصصی برای اندازه گیری پارامتر های متعددی همچون ولتاژ است.مولتی متر های کلمپی برای اندازه گیری جریان AC از اصل القای میدان مغناطیسی استفاده می کنند و جریان الکتریکی عبوری از سیم یک میدان مغناطیسی به وجود می آورد. نوسانات در میدان مغناطیسی با جریان AC متناسب شده و ترانسفورماتور جریان در داخل فک کلمپ متر می تواند نوسانات مغناطیسی را احساس نماید و این مقدار را به جریان AC تبدل می کند.


برخلاف جریان AC میدان مغناطیسی جریان مستقیم AC را در اطراف هادی تغییر نمی دهد، بنابراین مولتی متر های کلمپی DC با توجه به اصل اثر هال کار می کنند. سنسور های اثر هال میدان مغناطیسی ناشی از جریان گذرنده را احساس می کند که باعث ایجاد ولتاژ کمی در حسگر هال شده و این ولتاژ متناسب با جریان اندازه گیری می شود.مولتی متر های کلمپی دارای سنسور های دیگری نظیر ولت متر و اهم سنج هستند که باعث افزایش تطبیق پذیری ابزار می شوند. علاوه بر این بعضی از انواع کلمپ متر ها دارای حسگر های غیرتماسی برای اندازه گیری ولتاژ و جریان هستند. مولتی متر های کلمپی امروزی ویژگی های مختلفی برای انجام انواع تست ها به منظور تعمیر و نگهداری تجهیزات الکتریکی همچون موتور ها و کابل ها دارند.


برای اندازه گیری آمپر به وسیله مولتی متر لازم است دستگاه به صورت سری در مدار قرار گیرد که در برخی موارد جهت محاسبه میزان جریان مصرفی مجبور به قطع سیم آن هستیم و این امر مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت، اما در سنجش جریان به کمک بهترین مولتی متر کلمپی دیگر نیازی نیست مصرف کننده قطع شود و با استفاده از باز کردن دهانه فک کلمپی سیم را داخل حلقه قرار می دهند و دستگاه از طریق روش القای مغناطیسی جریان را اندازه گیری می کند.

برق فشار قوی و ضعیف چیست؟ درباره اینها اطلاعات میخواهید پیشنهاد می‌شود مقاله دیگر ما درباره تابلو برق فشار ضعیف را بخوانید.

کاربرد مولتی متر
در خصوص کاربرد مولتی متر کلمپی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

 •  مولتی متر کلمپی در کارخانه های تولید سیم، کابل و تابلو ساز ها به عنوان یکی از تجهیزات پرکاربرد محسوب می شود.
 •  در آزمایشگاه های برق، الکترونیک و واحد های تأسیساتی این ابزار قابل استفاده است.
 •  این وسیله برای سنجش میزان جریان کابل های فشارقوی به کار می رود.
 •  پیمانکاران و متصدیان شرکت توزیع و انتقال برق از کلمپ متر ها بسیار استفاده می کنند.
 •  مهم ترین کاربرد مولتی متر کلمپی استفاده در تعمیرگاه ها، کارگاه ها و آزمایشگاه ها است.

دیود ها به عنوان وسیله ای شناخته می شوند که یک سو کننده جریان در مدار بوده اگر میخواهید درباره دیود زنر چیست بیشتر بدانید به مقاله مربوطه مراجعه نمایید.

 شباهت ها و تفاوت های عملکرد مولتی متر و کلمپ متر چیست؟

کلمپ متر و مولتی متر دارای امکانات مشابهی هستند و در روش اندازه گیری ولتاژ، مقاومت و انجام تست های دیود، فرکانس، ظرفیت خازنی و ... تقریباً عملکرد یکسانی دارند، اما تفاوت اصلی آن ها در روش اندازه گیری جریان و میزان سنجش جریان است به این صورت که:

 •  برای محاسبه جریان عبوری از سیم حامل جریان با استفاده از مولتی متر لازم است بخشی از سیم را قطع کرده و دو سر پروب را به دو سر سیم قطع شده، متصل کنیم و به صورت سری مولتی متر را در مدار قرار دهیم تا جریان را اندازه گیری کند، اما در اندازه گیری جریان با استفاده از مولتی متر کلمپی نیازی به قطع مصرف کننده نیست و صرفاً با استفاده از باز کردن دهانه فک کلمپی سیم را داخل حلقه می گذاریم تا دستگاه با شیوه القای مغناطیسی جریان را اندازه گیری کند.
 •  در هنگام استفاده از بهترین مولتی متر کلمپی نیازی به برقراری تماس الکتریکی با سیم حامل جریان نیست که این مورد می تواند باعث افزایش ایمنی افراد و کاهش آسیب پذیری دستگاه شود و این مسأله از اهمیت بالایی برخوردار است، اما مولتی متر دقیقاً برعکس کلمپ متر عمل می کند.
 •  یکی دیگر از تفاوت های کلمپ متر و مولتی متر این است که کلمپ متر ها به خصوص در مدل های بالای 1000 آمپر توانایی اندازه گیری جریان های بسیار پایین در حد Ma را ندارند، از طرفی برای سنجش جریان در مورد قطعات کوچک برد های الکتریکی نیز، نمی تواند کارآمد و مفید باشند، علاوه بر این در مکان های کوچکی که دارای تعداد کابل های زیادی هستند یا کلمپ های نسبتاً بزرگ وجود دارد و شرایط برای اندازه گیری سخت است، بهترین راهکار این است که از مولتی متر استفاده شود.

 اگر میخواهید به جواب این سوال برسید که ترانسفورماتور چیست و چگونه کار میکند، پیشنهاد می‌شود مقاله ما درباره ترانسفورماتور چیست  را بخوانید.

کلمپ متر

کلام آخر

با توجه به مطالب بیان شده در این مقاله؛ یکی از بهترین و پرکاربردترین انواع مولتی متر ها، بهترین مولتی متر کلمپی که  انبری شکل است میباشد،که شباهت زیادی به انبردست دارد و استفاده از آن بسیار راحت است. شما می توانید در شرایط مختلف با استفاده از این دستگاه پارامتر های متعدد را اندازه گیری نمایید.

اما یادتان باشد برای استفاده از مولتی متر کلمپی و انتخاب پارامتر مورد نظرتان ممکن است در یک وضعیت سلکتور، با چند انتخاب روبه رو شوید که در این حالت برای تغییر وضعیت تست مورد نظر خود و اینکه از یک حالت به حالت دیگر بروید و کلمپ متر را در حالت اجرای تست دیگری قرار دهید، لازم است دکمه select را فشار داده و وضعیت تست را عوض کنید و آن قدر این دکمه را فشار دهید تا در وضعیت مورد نظر قرار بگیرید. در صورتی که قصد خرید این محصول را دارید، می توانید برای کسب اطلاع از انواع مولتی متر کلمپی یا آمپر متر کلمپی و قیمت آن به وب سایت ونوس مراجعه کنید.

 

گروه صنعتی ایران ونوس

© www.venusgroup.ir