تابلو برق چیست؟ (معرفی انواع تابلو برق + تجهیزات آن)

امروزه استفاده از وسایل الکتریکی در مراکز مختلف بسیار زیاد شده است. تجهیزات بسیار مختلفی در شرکت‌ها، فروشگاه‌ها، بیمارستان و مراکز بسیار بزرگ وجود دارد. با توجه به حجم بالای این وسایل، حافظت از آن‌ها نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. تجهیزات حفاظتی و دستگاه‌های مختلفی در این زمینه استفاده می‌شود. تمامی تجهیزات و دستگاه‌های گفته شده در یک محفظه مخصوص به نام تابلو برق قرار می‌گیرند. در این مقاله با ما همراه باشید تا به طور کامل به بررسی کنیم که تابلو برق چیست و چه وظیفه ای دارد؟

تابلو برق چیست؟

تابلو برق که Electrical Enclosure نام دارد، محفظه‌ای فلزی یا غیر فلزی است که وسایل حفاظتی یک ساختمان مانند فیوز‌ها، قطعات مختلف نمایشگر، تجهیزات کنترلی، کلید‌های قطع‌کننده و سیم کشی داخلی درون آن قرار گرفته‌اند. با استفاده از تابلو برق امکان حفاظت و کنترل وسایل و تجهیزات به نحو بهتری فراهم می‌شود.این وسیله می‌تواند هزینه تعمیر و نگهداری را کاهش دهد و باعث می‌شود افراد با ایمنی بالاتر در مقابل خطرات مختلف و بسیار ساده و راحت بتوانند تعمیر و نگهداری تجهیزات را انجام دهند.

انواع تابلو برق

معرفی انواع تابلو برق

تابلو‌های برق از چندین نظر قابل دسته‌بندی هستند. در ادامه مهم‌ترین دسته‌بندی‌های موجود معرفی شده‌اند.

دسته بندی تابلو‌ها از نظر کاربرد

تابلو‌های برق از نظر کاربرد در دو دسته کنترل و توزیع دسته‌بندی می‌شوند. تابلو‌های کنترل برای کنترل سیستم‌های الکتریکی به منظور دستیابی به اهداف مشخص شده قابل استفاده قرار می‌گیرند. در این مدل تابلو‌ها تجهیزاتی قرار می‌گیرد که به کمک آن‌ها می‌توانید پارامتر‌های مختلف را بررسی و در صورت نیاز فرمان‌های کنترلی صادر کنید.در مدل دیگر تابلو‌ها برای توزیع برق استفاده می‌شوند. این تابلو‌ها می‌توانند به صورت‌های مختلف دیواری، ایستاده، روکار و ... و همچنین فلزی یا پلاستیکی باشند.

انواع تابلو برق از نظر سطح ولتاژ

تمام تابلو‌های برق از نظر سطح ولتاژ در دو دسته فشار ضعیف و متوسط قرار می‌گیرند. مقدار ولتاژ در تابلو‌های فشار ضعیف تا 1000 ولت است که برای کاربرد‌های مختلفی مانند مرکز کنترل موتور، سوئیچینگ مدار ورودی، تغذیه مصرف‌کننده‌ها و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد.در مدل‌های با ولتاژ سطح متوسط، میزان ولتاژ بین 1 تا 36 کیلو ولت است. از این مدل تابلو معمولاً در پست‌های برق استفاده می‌شود و تجهیزات مختلفی مانند سکسیونر، ترانس جریان و ولتاژ، رله و ... در آن قرار دارد. پیشنهاد می‌شود مقاله دیگر ما درباره تابلو برق فشار ضعیف را بخوانید.

تجهیزات تابلو برق

انواع تابلو برق از نظر ساختار

از نظر ساختار، تابلو‌های برق به چهار دسته مهم تقسیم می‌شوند.

  • تابلو‌های Metal Enclosed: این مدل به صورت محفظه‌هایی فلزی هستند که تجهیزات مختلفی مانند کلید‌ها، ترانس جریان، لوازم اندازه‌گیری و ... درون آن‌ها قرار گرفته است. این مدل تابلو خود به دو دسته مختلف تقسیم می‌شوند.
  •  تابلو برق Metal Clad: این مدل تابلو به صورتی طراحی شده که تمام بخش‌های داخلی آن به صورت محفظه‌هایی جدا از یکدیگر ساخته شده‌اند. به این صورت در صورت بروز مشکل برای یکی از بخش‌ها، سایر محفظه‌ها آسیب نمی‌بینند.
  •  تابلو برق Compartment Type: این مدل تابلو دقیقاً مشابه تابلوی قبلی است، با این تفاوت که بخش‌های داخلی ان از یکدیگر مجزا نیستند.
  •  تابلو برق کشویی: از نمونه ایمن‌ترین تابلو‌های برق، مدل کشویی است. سرویس و نگهداری این مدل بسیار ساده و راحت است. این مدل نیز شامل دو مدل تابلو کنترل موتور و تابلو برق مرکز قدرت شناخته می‌شوند.

 پیشنهاد می شود درباره لوله گذاری برق ساختمان بخوانید.

تجهیزات تابلو برق

در تابلو‌های برق اجزا و تجهیزات مختلفی قرار می‌گیرد که برای کنترل و اجرای فرمان‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. مهم‌ترین تجهیزات تابلو برق شامل موارد زیر هستند.

 

تابلو برق چیست و چه وظیفه ای دارد

کلید و سوئیچ

از اصلی‌ترین تجهیزاتی که درون تابلو‌های برق قرار دارد، کلید‌ها و سوئیچ‌ها هستند که برای قطع کردن و وصل کردن جریان برق مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بی‌متال

این قطعه نیز نوعی کلید است و زمانی که دما به میزان زیادی بالا می‌رود مورد استفاده قرار می‌گیرد. بی‌متال نوعی کلید محافظتی برای حفاظت از الکتروموتور است و زمانی که به دلیل عبور جریان، دما بالا می‌رود، این فلز منبسط شده و به سمت پایین حرکت می‌کند.

کنتاکتور

یکی دیگر از بخش‌های بسیار ضروری در تابلو برق کنتاکتور است. این وسیله که برای انتقال جریان بالا استفاده می‌شود، در واقع کلیدی است که از راه دور نیز مدار را قطع و وصل می‌کند.

چنانچه نمی‌دانید دستگاه فیدر چیست چیست،این مقاله فیدر چیست؟ را مطالعه کنید.

رله

رله چیست ؟ رله یکی از قطعات موجود در تابلو برق است که برای انتقال ولتاژ و جریان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ترانس

ترانس قطعه‌ای است که به کمک آن می‌توان بر اساس شرایط موجود، افزایش یا کاهش جریان یا ولتاژ را انجام داد. این قطعه نیز معمولاً در تمام تابلو‌های برق وجود دارد. پیشنهاد می‌شود مقاله دیگر ما درباره ترانسفورماتور چیست و چگونه کار میکند را بخوانید.

شینه

شینه وسیله‌ای است که از فلز‌رسانا ساخته شده است و برای هدایت جریان به بخش‌های مختلفی مانند ژنراتور، ترانسفورماتور و ... استفاده می‌شود.

 

مولتی متر کلمپی دستگاهی است که به منظور اندازه گیری شدت جریان الکتریکی عبوری از کابل های حامی جریان مورد استفاده قرار می گیرد اگر اطلاعات بیشتری میخواهید به مولتی متر کلمپی چیست مراجعه نمایید.

تجهیزات تابلو برق: شینه

سخن آخر

همان‌طور که مطالعه کردید در این مقاله به معرفی و توضیح اینکه تابلو برق چیست پرداخته و با انواع و تجهیزات موجود در آن آشنا شدیم. امروزه به دلیل استفاده زیاد از وسایل الکترونیکی مخصوصا در ساختمان‌ها و مراکز بزرگ‌تر مانند بیمارستان‌ها، فروشگاه‌ها، برج‌های بزرگ تجاری و مسکونی و ... استفاده از تابلو برق بسیار ضروری است. تابلو‌های برق از اساس نوع ساخت، میزان ولتاژ، کاربرد و ... به چند دسته تقسیم می‌شوند که به طور کامل به معرفی آن‌ها پرداخته شد.

برخی سوالات متداول:

تابلو برق چیست؟

تابلو برق که Electrical Enclosure نام دارد، محفظه‌ای فلزی یا غیر فلزی است که وسایل حفاظتی یک ساختمان مانند فیوز‌ها، قطعات مختلف نمایشگر، تجهیزات کنترلی، کلید‌های قطع‌کننده و سیم کشی داخلی درون آن قرار گرفته‌اند.

تجهیزات تابلو برق را نام ببرید؟

کلید و سوئیچ - بی‌ متال -کنتاکتور - رله - شینه - ترانس و..

 

 

گروه صنعتی ایران ونوس

© www.venusgroup.ir