میگر چیست؛ کاربرد و طرز عملکرد تستر عایق چگونه است؟

کابل‌هایی که برای انتقال جریان الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرند، دارای پوشش عایقی هستند که کیفیت این عایق در نحوه انتقال تأثیر زیادی دارد. اگر کیفیت عایق افت پیدا کرده و از سطح استاندارد پایین‌تر رود، نه تنها باعث اتلاف انرژی شده بلکه باعث آسیب جدی به وسایل الکتریکی نیز می‌شود. کابل‌ها در اثر مشکلات مختلفی مانند گرما و سرما، رطوبت، خاک، بخار‌های خورنده و ... دچار افت کیفیت می‌شوند.به همین دلیل انجام آزمایشات دوره‌ای برای اندازه‌گیری میزان کیفیت بسیار مهم است. این اندازه‌گیری به کمک میگر انجام می‌شود. اما میگر چیست و به چه صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه با ما همراه باشید تا با معرفی این وسیله و کاربرد‌های آن آشنا شویم.

تستر عایق چیست

میگر چیست؟

میگر یا تستر عایق چیست؟ میگر دستگاهی بسیار کاربردی و مهم برای اندازه‌گیری میزان مقاومت عایق است. این دستگاه(دستگاه میگر چیست) برای اندازه‌گیری عایق از اعمال ولتاژ بالا در اندازه‌های 1000 ولت یا حتی 1 کیلو ولت استفاده می‌کند. همچنین می‌تواند مقدار‌های بالای مقاومت در حد گیگ یا حتی ترا اهم را نیز اندازه‌گیری کند. اندازه‌گیری میزان ولتاژ برای تست انواع کابل، تست سوئیچ و کلید‌ها، انواع موتور‌های الکتریکی، ترانسفورماتور‌ها و ... استفاده می‌شود.این دستگاه بر اساس اصل مقایسه کار می‌کند، یعنی مقاومت عایق با مقدار شناخته شده مقاومت مقایسه می‌شود. اگر مقاومت عایق زیاد باشد، نشانگر سیم پیچ متحرک به سمت بی‌نهایت منحرف می‌شود و اگر کم باشد، نشانگر مقاومت صفر را نشان می‌دهد. دقت Megger در مقایسه با سایر دستگاه‌ها بسیار بالاست.

میگر دارای یک سیم پیچ جریان و دو سیم پیچ ولتاژ V1 و V2 است. سیم پیچ ولتاژ V1 از آهنربای متصل به ژنراتور عبور می‌کند. هنگامی که نشانگر ابزار PMMC به سمت بی‌نهایت منحرف می‌شود، به این معنی است که سیم پیچ ولتاژ در میدان مغناطیسی ضعیف است و بنابراین گشتاور بسیار کمی را تجربه می‌کند.گشتاور تجربه شده توسط سیم پیچ زمانی که در داخل میدان مغناطیسی قوی حرکت می‌کند افزایش می‌یابد. سیم پیچ حداکثر گشتاور را در زیر وجه قطب‌ها تجربه می‌کند و نشانگر در انتهای صفر مقیاس مقاومت تنظیم می‌شود.برای بهبود گشتاور از سیم پیچ ولتاژ V2 استفاده می‌شود. سیم پیچ V2 به گونه‌ای تخصیص داده شده است که وقتی نشانگر از بینهایت به صفر منحرف می‌شود، سیم پیچ به سمت میدان مغناطیسی قوی‌تری حرکت می‌کند. پیشنهاد می‌شود مقاله دیگر ما درباره ولت متر چیست را بخوانید.

عملکرد میگر

عملکرد میگر به چه صورت است؟

نحوه عملکرد این دستگاه به این صورت است که ابتدا ولتاژ بسیار بالایی اعمال شده و به کمک دستگاه میزان مقاومت اندازه‌گیری می‌شود. این وسیله عملکردی مشابه اهم متر دارد. یک اهم متر میزان پایینی از ولتاز در حد 3 ولت را به مدار اعمال می‌کند و پس از آن میزان مقاومت را اندازه‌گیری می‌کند.میگر میزان بسیار بالایی در اندازه 50 تا 10000 ولت را به صورت ولتاژ مستقیم به دستگاه اعمال کرده تا میزان مقاومت عایق‌رسانا را اندازه‌گیری کند. این تست با میزان جریان کمتر از 10 میلی آمپر انجام می‌شود.پیشنهاد می‌شود مقاله دیگر ما درباره تابلو برق چیست را بخوانید.

آشنایی با کاربرد میگر

میگر کاربرد‌های مختلفی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

• از مهم‌ترین کاربرد‌های میگر این است که برای تست و ارزیابی جریان نشتی یک وسیله الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

• زمانی که وسیله برقی نیاز به تعمیر دارد می‌توانید به کمک میگر برای بررسی میزان نشتی آن اقدام نمایید.

• از میگر برای آزمایش مفصل‌بندی و سرکابل‌ها استفاده می‌شود.

• انجام تست دوره‌ای برای بررسی وسیله و بهبود شرایط آن برای افزایش طول عمر آن از میگر استفاده می‌شود.

• بررسی مقاومت عایقی دستگاه‌های مختلف تابلو برق، موتور‌ها، کابل‌ها، ترانسفورماتور‌ها و سایر دستگاه‌های دیجیتالی با میگر انجام می‌شود.

• وسایلی که دچار افت کیفیت می‌شوند با میگر بررسی شده و میزان مقاومت عایق آن‌ها بررسی می‌شود. پیشنهاد می‌شود مقاله دیگر ما درباره اندازه گیری ولتاژ با اسیلوسکوپ را بخوانید.

طرز کار میگر

طرز کار میگر چگونه است؟

زمانی که دستگاه را خریداری می‌کنید، باید ابتدا از صحت کار آن مطمئن شوید. برای این کار به کمک جعبه مقاومت، در بازه‌های مختلف اهم، میگر مورد تست قرار بگیرد. باید دو سر پراپ آن را به یکدیگر متصل کرده و در صورت نمایش می‌ازن مقاومت صفر سلامت دستکاه مشخص می‌شود.استفاده از این دستگاه بسیار ساده است و به تخصص خاصی نیاز ندارد. این دستگاه دارای سه پایه مختلف لاین، گارد و ارت است. برای استفاده باید میزان مقاومت بین دو پایه لاین و ارت اندازه‌گیری شود. از پایه گارد نیز در شرایطی استفاده می‌شود که لازم باشد دو مقاومت به وسیله عایق از یکدیگر جدا شوند.

• ابتدا خروجی لاین را به یکی از مغزی‌های کابل وصل کنید.

• خروجی ارت نیز باید به سیمی که دور غلاف کابل پیچیده شده است، متصل شود.

• زمانی که پایه گارد به‌رسانا متصل می‌شود، مقدار پتانسیل هر دو‌رسانا یکسان می‌شود.

• مقدار نشان داده شده در نمایشگر میزان مقاومت عایق را نشان می‌دهد. اگر این میزان به سمت بی‌نهایت برود یعنی مقاومت عایق بسیار بالاست و هیچ جریانی بین دو‌رسانا منتقل نمی‌شود. پیشنهاد می‌شود مقاله دیگر ما درباره کار منبع تغذیه را بخوانید.

کاربرد میگر

سخن آخر

بررسی میزان مقاومت عایق‌ها موضوع بسیار مهمی است. این عایق‌ها ممکن است در شرایط مختلف و به دلایل مختلفی مانند رطوبت، حضور مواد شیمیایی و ... دچار آسیب شده و علاوه بر آسیب دیدن دستگاه، خطراتی برای محیط نیز به همراه داشته باشند. به همین دلیل تست و بررسی دوره‌ای کیفیت عایق‌ها موضوع بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید.میگر دستگاهی بسیار مهم و کاربردی است که از طریق اعمال ولتاژ بالا میزان کیفیت عایق را بررسی می‌کند. در این مقاله به تعریف میگر چیست پرداخته و نکاتی در مورد عملکرد و نحوه استفاده از آن بیان شده است. 

برخی سوالات رایج:

میگر یا تستر عایق چیست؟

میگر دستگاهی بسیار کاربردی و مهم برای اندازه‌گیری میزان مقاومت عایق است. این دستگاه برای اندازه‌گیری عایق از اعمال ولتاژ بالا در اندازه‌های 1000 ولت یا حتی 1 کیلو ولت استفاده می‌کند. همچنین می‌تواند مقدار‌های بالای مقاومت در حد گیگ یا حتی ترا اهم را نیز اندازه‌گیری کند.

طرز کار میگر چگونه است؟

برای این کار به کمک جعبه مقاومت، در بازه‌های مختلف اهم، میگر مورد تست قرار بگیرد. باید دو سر پراپ آن را به یکدیگر متصل کرده و در صورت نمایش می‌ازن مقاومت صفر سلامت دستکاه مشخص می‌شود.

گروه صنعتی ایران ونوس

© www.venusgroup.ir